Médiaviszonyok 2024-ben: A függetlenség ára

Megosztás

A Borsod24 beszélgetéssorozatának legújabb vendége Urbán Ágnes médiakutató, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője volt, aki a magyar médiaviszonyokról tartott előadást a Miskolci Egyetem hallgatói előtt.

A Borsod24 beszélgetéssorozatának legújabb rendezvényén Urbán Ágnes médiakutató, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője és a Corvinus Egyetem docense tartott előadást a magyar médiaviszonyokról. A Miskolci Egyetem kommunikáció szakos hallgatói előtt zajló eseményen részletes képet kaptunk a hazai médiahelyzet alakulásáról az elmúlt bő évtizedben.

A szakértő felidézte a 2010-es médiatörvény elfogadásának körülményeit, ami alapjaiban változtatta meg a magyar médiaviszonyokat; folyamatosan szűkül a független média mozgástere, amit tovább nehezít az újonnan létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal megjelenése is. “A legdurvább várakozásainkat is felülmúlta az a pusztítás, ami azóta történt a magyar nyilvánosságban” – fogalmazott Urbán Ágnes. A törvény elfogadását szimbolikusan jellemezte Mong Attila akkori rádiós műsorvezető esete, aki egy perces néma csenddel tiltakozott élő adásban, amiért azonnal elbocsátották.

A szakértő elmondta, hogy a magyar médiapiacon jelenleg a bevételek mintegy 80 százaléka a kormánypárti vagy állami médiához kerül, míg a független média mindössze 20 százalékos részesedéssel bír.

A független média finanszírozása egyre inkább az olvasói támogatásokra szorul, mivel az állami hirdetések szinte teljesen eltűntek ezekből az orgánumokból. Urbán Ágnes szerint a minőségi újságírás fenntartásához elengedhetetlen az olvasók anyagi hozzájárulása, még ha ez csak havi két sör árát jelenti is. “Ha mi nem tartjuk fenn ezeket a médiumokat, akkor valaki más fogja ezt megtenni, és az már nem a közérdeket fogja szolgálni” – hangsúlyozta a médiakutató.

Adjukössze – Ne a hatalom mondja meg, mi a valóság! – Támogasd a B24-et!

A Borsod24 a megye független hírportáljaként elkötelezett a valóság bemutatása mellett, hogy eredményesen folytathassuk munkánkat az önök segítségére is szükségünk van!

A Mérték Médiaelemző Műhely friss kutatása ugyanakkor azt mutatta ki, hogy a politikai üzenetek mindkét oldalról képesek átjutni a “másik térfélre”. Például a kormánypárti szavazók 49 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy az infláció a kormány gazdaságpolitikájának következménye. Ugyanakkor paradox módon ugyanezen szavazók 62 százaléka azt is igaznak tartja, hogy a kormány sikeresen legyőzte az inflációt.

Az eseményen szó esett az újonnan létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatalról is, amely újabb kihívást jelent a független média számára. Bár a hivatalnak nincs közvetlen hatósági jogköre, jelentéseivel alapot szolgáltathat későbbi lejárató kampányokhoz. Az Európai Bizottság már az EU Bíróságához fordult a hivatal ügyében, de a döntés akár két évet is várathat magára.

A beszélgetésen szó esett a helyi média helyzetéről is. A Borsod24 részéről Bethlen Tamás elmondta, hogy míg a megyei napilap évi 3 milliárd forintból gazdálkodik, addig a független sajtóorgánum mindössze 30 millió forintos költségvetéssel működnek. A beszélgetésre egyébként meghívták a megyei kormánypárti média képviselőit is, ám ők végül lemondták a részvételt.

A teljes beszélgetés megtekinthető a Borsod24 YouTube-csatornáján, de alább is elérhető.

B24 Beszélgetések: Urbán Ágnes – Médiaviszonyok egy megyeszékhelyen

Médiaviszonyok egy megyeszékhelyen, avagy az állami, az ellenzéki és a független lapok jövője BAZ-ben és Miskolcon. Vendég: Urbán Ágnes, a Budapesti Corvinus Egyetem Infokommunikációs Tanszékének docense és tanszékvezetője, a Mérték Médiaelemző Műhely médiafigyelő szervezet társalapítója.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz. 

Kapcsolódó cikkek